مجله هنری پشت صحنه

هنر در بیان، فیلسوفان، دانشمندان و بزرگان دینی جهان همیشه حائز اهمیت فراوانی بوده است، ارسطو کارکرد آن را در قالب کلمه «کاتارسیس» تشریح می‌کند، مسیحیت موسیقی را با ساز ارگان، در معماری و ساختمان کلیسا وارد می‌کند، روان‌شناسان اثراتِ بیان دیرین‌گونه‌های داستانی را بر انسان، مورد بررسی قرار می‌دهند، عصب‌شناسان تاثیرات آن را در نورون‌ها بررسی می‌کنند، دانشمندانِ جامعه‌شناسی و سیاست، اثرات آن را در مدیریت فرهنگ عمومی، باورسازی و کنترل جامعه مطالعه می‌کنند، تاریخ‌دانان اثرات هنر را از عهد باستان تا رنسانس و انقلاب‌های نو جستجو می‌کنند؛ اما هنوز هم پرسش از هنر و چیستی آن، پرسشی باز و ادامه دار است. پرسشی است که از ابتدای تاریخ بشر با انسان همراه بوده و تا پایان زندگی انسان روی زمین ادامه خواهد داشت.

امروزه گسترش تکنولوژی‌های نوین، هنر را وارد عصر جدیدی کرده است، عصری که دامنه مخاطبان یک اثر هنری را از چند نفر به چند میلیارد نفر رسانده است و حتی انواع جدیدی از آثار هنری مثل سینما را ایجاد کرده است. این تغییرات گسترده باعث شده است که هنر و اثرات آن بر جامعه برای افرادی غیر از هنرمندان هم جذاب باشد و آنان را وادار کند که جنبه‌های مختلف هنر را از زوایای گوناگون به خصوص علوم انسانی مورد مطالعه قرار دهند.

از این رو «مجله هنری پشت صحنه» بنا دارد، در فضایی میان‌رشته‌ای، هنر را از دو زاویه علوم انسانی (Humanities) و ساینس (Science) مورد بررسی قرار داده و آخرین نظریات اندیشمندان جهان را ترجمه و در بستر ژورنالیسمِ علمی در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار دهد. این مجله، همه‌ی زمینه‌های بروز هنر از جمله سینما، تئاتر، ادبیات، موسیقی، نقاشی، بازی‌های ویدئویی و ... را تحت پوشش موضوعی خود قرار می‌دهد و تمام تلاش خود را می‌کند تا بتواند محتوایی با کیفیت را به جامعه‌ی هنری و علوم انسانی کشور تقدیم کند.